Tisza-tó: Horgászparadicsom lehet a megye
Március végén véget ért a tiszafüredi Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. idei első halasító akciója. A csukatelepítési program keretén belül idén 400 ezer 3 centiméteres fiatal ragadozót helyeztek ki a Tisza-tó különböző vízterületeire.
A speciális halszállító kádakkal felszerelt csónakok segítségével biztosítani tudták a nagy számú ivadék egyenkénti elhelyezését a partszegélyeken. Halgazdálkodási szakemberek és halászati őrök segítségével március végén Tiszafüred, Tiszavalk, Poroszló és Abádszalók térségében került vízbe a halmennyiség. A tavaszi árvíz után beállított nyári vízszint hatására vízzel borítottak az ifjú csukák rejtőzködő területei. Itt a zooplanktonok kellő számban megjelentek, ezért biztonsággal nevelkedhetnek a halak, várva a hamarosan kezdődő keszegívást. A kedvező időnek köszönhetően zökkenésmentesen zajlott a művelet, így remélik, hogy a telepítés hatására jelentősen nő a csukák száma a térségben.
A társaság közlése szerint kétnyaras pikkelyes pontyot is telepítettek a Tisza-tó területén a minap. Mint azt Hegedűs Gábor ügyvezető igazgatótól megtudtuk, most 7400 kilogramm kopoltyús került vízbe. Kétnyaras ponty esetében az éves telepítési kötelezettségük egyébként 10 ezer, de ezt túlteljesítik, idén ez a szám 18 ezer lesz. Ez a mennyiség hamarosan a vízbe kerül. Ezek a pontyok a fogható méret alatt vannak még, de gyors ütemben nőnek majd új otthonukban, és július végére, augusztus elejére elérik a fogható méretet, ami 35 centimétert jelent. Akkorra másfél-két kilós súlyt érnek el. Az ügyvezető azt is elmondta, hogy 100 ezer egynyaras compót is telepítenek ma.
Legközelebb ismét kétnyaras pontyot telepítenek, majd ezt követően pontytilalmi időszakban, májusban kitesznek még háromnyaras pontyokat is, ami már majd fogható lesz.
Ezután természetesen nyáron folytatódnak majd a haltelepítések, a horgászok legnagyobb örömére. Az ügyvezető érdeklődésünkre elmondta, vizeiken 100 ezer horgásznapot töltenek el kedvenc foglalatosságukkal a horgászat szerelmesei.
Szolnokon a Tisza Horgászegyesület március végén ugyancsak végzett tavaszi haltelepítést, még pedig az Alcsi-szigeti Holt-Tiszán. A haltelepítés két helyszínen történt: a kajak-kenu vízitelep területén és a II.-es versenypálya végén található sólyapályánál. Három nyaras pontyból 4 ezer, egynyaras pontyból 2 ezer kilogramm került a vízbe.
Ezekben a napokban zajlik a településen a csukaszaporítás Cibakházán is. Varga Mátyás holtág rehabilitációs szakreferens elmondta, a körülbelül kétszázezer ikrát mesterséges megtermékenyítést követően úgynevezett ?zúger-üvegekben? helyezik el.
A folyamatos, oxigéndús, áramló víz mellett 7-14 nap alatt kelnek ki az ikrák, természetesen ez függ a víz hőmérsékletétől is. A kikelt hallárvák nem maradnak ?születési helyükön?, a kikelés idejével azonos nap ugyanis átkerülnek egy hallárvatartó edénybe, a csuka szervei már itt fejlődnek ki. Amint a hal eléri azt a kort, hogy táplálékot tud magához venni, kikerül a holtágba.
Varga Mátyástól megtudjuk, az első adag ikrából negyvenezret helyeztek ki hétfőn a vízbe, ezek közül jó, ha minden tizedik megéri a felnőttkort.
A Cibakházi Holt-Tiszában egyébként 28 féle halfaj él, leginkább pontyok és harcsák, mely utóbbi kezd túlszaporodni. A szakreferens szerint jelenleg ?szokásos? állapotú a víz minősége, kissé +algás, de a szakemberek ezt még tudják kezelni.
Hozzászólások
Tisza-tó: Horgászparadicsom lehet a megye — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>