A halászlé hete: Szegedi halászlé recept
TRADÍCIÓK
Hazai halászlé variációk
Tudják mi a különbség a szegedi, a bajai, és a balatoni halászlé között? A Tiszából, a Dunából, vagy a Balatonból kifogott halakból készülő halászleveknek nem csupán a tartalmában, hanem eredeti elkészítési módjában is van eltérés.
Sokak kedvence a halászlé, a legtöbb családban a Karácsony esti menü ezzel kezdődik. Ám, ilyenkor nyáron, amikor bőven van friss hal, is gondoljunk rá. Tartalmas, mégis könnyen emészthető, egészséges egytál étel.
A halészlé elnevezés azonban “gyűjtőfogalom”.
Tudják mi a különbség a szegedi, a bajai, és a balatoni halászlé között? Íme?
A Tiszából, a Dunából, vagy a Balatonból kifogott halakból készülő halászleveknek nem csupán a tartalmában, hanem eredeti elkészítési módjában is van eltérés.
1871-ben jelent meg Szegeden Rézi néni szakácskönyve, amelyben először olvashatjuk a “Halpaprikás halászosan” nevű ételnek az elkészítési módját. Ennek, mármint a “halászos módnak” az a lényege, hogy minden hozzávalót egyszerre tesznek bele a bográcsba, vagy a lábasba.
A régi tiszai halászlérecepteket megfigyelve észrevehető, hogy hajdanán nem paszírozták át a levet, hanem a dunai módhoz hasonlóan készítették. Az eredeti szegedi halászlé recept szerint harcsát, kecsegét, pontyot, tokot használtak a készítéshez.
A bajai halászlé tradicionálisan kizárólag pontyból készül, s minden hozzávalót együtt főznek meg. Különlegessége, hogy un. “gyufatésztát” főznek ki, előbb ezt teszik a tányérba, és arra tálalják a halászlevet.
A balatoni halászléhoz viszont előbb un. alaplevet készítenek. Az alapléhez kb. feleannyi súlyú apróhalat használnak, mint amennyi a nagy hal súlya. Eredendően elsősorban pontyból készült a balatoni halászlé, melynek fejét és farkát is belefőzték az alaplébe. Sok helyen még ma is tesznek egy-két szem krumplit az alaplébe, ezzel sűrítve tulajdonképpen a halászlét.
Manapság már rengeteg féle-fajta recept létezik, s persze ki-ki a magáéra esküszik! Mindegyik finom, s milyen jó utána egy könnyű, valódi túrós csusza! S ha lehet, tradicionálisan, bográcsban készítsük a kertben!
A halászlé fővárosa – információk
Szeged városa gasztronómiai szempontból nézve is kiemelkedő fontosságú, hiszen a Tisza parti városban készítik hazánk legízletesebb halászléjét. A jó szegedi halászlé sajátos zamatáról a sokféle hal íze gondoskodik. Csuka, ponty, busa, keszeg kerül a bográcsba vagy fazékba.
Szegedi halászlé recept
Hozzávalók 4 személy részére:
1,5 kg hal és hozzá halbelsőség (ikra, tej)
3 fej vöröshagyma
2 evőkanál szegedi pirospaprika
1 db paradicsom
2 db zöldpaprika
2 evőkanál zsír
só
A híres szegedi halászlé főzésénél a jó sűrű alaplé elkészítése az első lépés. A finomra vágott hagymát a zsíron üvegesre pároljuk, majd a halaink közül az apróbbakat, a fejet, farkat, uszonyokat kezdjük el kevés vízben főzni a paprikával és a paradicsommal. Megszórjuk sóval és a szegedi pirospaprikánkkal, majd miután ezek jól összefőttek felöntjük az egészet hideg vízzel és kb. 1 órán át főni hagyjuk. Amikor felforrt a levünk az egészet alaposan áttörjük és az apróbb szálkák leszűrése végett szitán is átpasszírozzuk. Így jó sűrű szálkamentes alaplevet kapunk. A besózott és beirdalt halszeletek ezután kerülnek a lébe, melyet annyira felöntünk, hogy a halszeleteket ellepje. Lassú tűzön kevergetés nélkül, csak a bogrács forgatásával további 30 percig főzzük. Ha szeretjük az ikrát és a haltejet a végén azt is, hozzáfőzhetjük.
Ha nagy kihívás megfőzni, érdemes egy szegedi halászcsárdába ellátogatni!
Jó étvágyat!
Köszönet a videóért pinterZ-nek
Forrás: szeged.városom.hu
Hozzászólások
A halászlé hete: Szegedi halászlé recept — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>