MOHOSZ közlemény 2016. szeptember 6.
A Magyar Országos Horgász Szövetség a horgászati célú haltelepítések egységes bejelentésének és azok társadalmi nyilvánosságának biztosítása tárgyában ezúton tájékoztatja a Horgászokat és az Egyesületeket:
Figyelemmel a haltelepítések döntő hányadát a területi jegyek vásárlásából finanszírozó horgászok jogos igényére, a hatályos jogszabályi előírásokra, az állami és szövetségi haltelepítési statisztika egységesítésének szándékára, valamint a korszerű, informatív adatszolgáltatások követelményeire a MOHOSZ Elnöksége az FM Horgászati és Halgazdálkodási Főosztálya és a NÉBIH Földművelésügyi Igazgatósága szakmai támogatásával és együttműködésével, egyhangúlag döntött a haltelepítési bejelentések egységes formai kialakításáról és az új adatszolgáltatási rendszer bevezetéséről; kapcsoltan a telepítések társadalmi nyilvánosságának ? eddig is számos helyen már sikeresen megvalósított ? kötelező biztosításának kereteiről.
E döntés alapján 2016. szeptember 1-jétől valamennyi, MOHOSZ haszonbérletben lévő vízterület halgazdálkodási hasznosító horgász szervezete (területi tagszövetség, egyesület) és a MOHOSZ speciális jogállású tagja köteles minden tervezett, majd realizált tényleges haltelepítését a bevezetett egységes (elektronikus) haltelepítési adatlapon, egy időben bejelenteni az illetékes halgazdálkodási hatóság és a MOHOSZ részére, a tervnél a telepítéseket megelőzően legalább 3 nappal, illetve azok tényleges megvalósítását követő 8 napon belül.
Az adatlaphoz ? amely mától a MOHOSZ weboldalán is megtekinthető ? kiadásra került egy eljárási rend és egy kitöltési útmutató is, továbbá napokon belül egy opcionális helyszíni telepítési jegyzőkönyv-minta is a rendszer részévé válik. A horgászok szempontjából talán az a legfontosabb, hogy a halgazdálkodási hasznosító (ismertebb nevén vízkezelő) horgász szervezetek a jövőben kötelesek a MOHOSZ által nyilvántartott hivatalos weblapjukon, Facebook felületükön előzetesen közölni a telepítések helyét és idejét, azok fajokra és mennyiségekre vonatkozó főbb adatait, s mindez a legnagyobb természetes vizeinket (Balaton, Duna és ágrendszerei, Ráckevei (Soroksári)-Duna, Tisza és Tisza-tó, Velencei-tó) már az első ütemben érinteni fogja. A rendszerhez önkéntesen már most is csatlakozhat minden, MOHOSZ ?családba? tartozó egyéb vízkezelő is, majd az egységesítés folytatódik, így a tervek szerint választmányi határozat alapján 2017. január 1-jétől a kötelezettség már valamennyi ilyen vízkezelőre kiterjed majd.
Az adatlap a telepítési statisztikához és ágazati döntés-előkészítéshez szükséges valamennyi adatot tartalmazza, így 2017-től a tervek szerint kiváltja az eddigi éves állami (Országos Halgazdálkodási Adattár) és szövetségi (MOHOSZ) adatszolgáltatást, továbbá a bejelentésekből előállított információk a MOHOSZ weblapján már a horgászok számára is közvetlenül elérhetők lesznek az alapadatok tekintetében. A kormányhivatalok halgazdálkodási hatóságai a NÉBIH-en keresztül, az érintett vízkezelők pedig a MOHOSZ körleveléből már megkapták a szükséges tájékoztatást, így az új formátumú bejelentések megkezdésének nincs akadálya. Az Állami Halőri Szolgálat a telepítések szabályszerűségére is kiterjedő ellenőrzési tevékenysége hatósági és haszonbérlői támogatása okán a beküldött bejelentésekről egyidejűleg szintén értesül, továbbá a NÉBIH az esetleges halegészségügyi kockázatokat is könnyebben tudja feltárni a jövőben.
A MOHOSZ véleménye szerint a haltermelői piac átláthatósága, további fehérítése, így a mielőbbi hal ÁFA csökkentés megalapozása jegyében a horgászokon és a MOHOSZ speciális jogállású haltermelőkön túl valamennyi hazai haltermelő is érdekelt kell, hogy legyen a nyilvánosságban és az egységesítésben, mivel így az új rendszerből kinyerhető adatok alapján hamarosan jobban hozzáférhetők lesznek a telepítési célú halvásárlással kapcsolatos igények, árak, piaci folyamatok, továbbá a szintén monitorozni kívánt termelői értékesítési adatokkal összefuttathatóvá válik majd a valós felhasználás a horgászati célú halkihelyezések tekintetében.
Vizeink halállományának jelentős és szabályozott mennyiségi, minőségi fejlesztése a horgásztársadalom közös érdeke, s mindez egy fontos lépés a vizek és a vízkezelők tervezett komplex minősítéséhez, sőt a minőségi horgászturizmus kialakításának megkezdett folyamatában is.
MOHOSZ Elnöksége
Budapest, 2016. szeptember 6.
MOHOSZ ? A vizek, a halak, a horgászok érdekében és védelmében!
Forrás: mohosz.hu
Hozzászólások
MOHOSZ közlemény 2016. szeptember 6. — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>